2021. jan 21.

Boldizsár Ildikó - Hamupipőke facebook-profilja

írta: Villám Orsi
Boldizsár Ildikó - Hamupipőke facebook-profilja

A meseterápia ereje

boldizsar_ildiko.pngUh, imádtam ezt a könyvet. Nemrég tettem le. Annyira beszippantott, hogy hihetetlen nagy lelkesedés van bennem, hogy ajánljam Nektek. 

Boldizsár Ildikó a meseterápia hazai neves szakembere. Hihetetlenül hiteles a szakmájában. Többezer mesét ismer, s ezeket hívja eszközül terápiás munkájában. A könyvben konkrét eseteken keresztül mutatja be, miért adott mesét választja valakinek, hogyan használja és hogy mi is történt az adott személlyel / személyekkel a folyamatban. Különös értéke számomra a könyvnek, hogy minden mesénél van egy segítő rész, ha magam kezdeném el feldolgozni a mesét: mert annyira megszólított vagy mert még nem állok készen, hogy személyesen beszéljem meg szakemberrel a problémámat.

Ez nem egy izzadtságszagú önsegítő könyv. Ezek hús-vér esetek, amiben láttam a terapeuta gondolatmenetét, a benne felmerülő kérdéseket, emberi esendőségét és segíteni akarását. Annyira ezért választottam a pszichológus szakmát, amiért ő is terapeuta, ami őt a mesékben lelkesíti: segíteni, támogatni a velünk szemben ülőt, hogy jobb, elégedettebb, boldogabb, kerekebb legyen az élete. Nem megmondva, tanácsolva, hanem a saját megoldásait és útját keresve. Folyamatosan ez volt bennem a könyvet olvasva, hogy csodálatos, ahogy Boldizsár Ildikó dolgozik, s hogy ezt a tudást megosztja velem, az olvasóval.

Pszichológusként és (leendő) kliensként is sokat ad a könyv, bármelyik oldalról olvasható, véleményem szerint.

SPOILER ON

A kedvenc fejezetem, amikor csoportban alkalmazott módszerről ír, 15 fiúról, akik pályaválasztás előtt állnak. Mivel trénerként is dolgozom, ezekkel a részekkel különösen tudtam azonosulni. Részletes felkészülés, igények és gondolatok megismerése előzte meg Ildikó munkáját, mielőtt kiválasztotta a meséket. Igyekezett elnyerni a fiatalok bizalmát, nem túl gyerekes meséket választani, elgondolkodtatni és nem a szájukba adni a szavakat. Egyre komolyabbak és egyre mélyebbre menők ezek a mesék. 3-szor találkozott a fiúkkal, s a leírás alapján biztos vagyok benne, hogy a mai napig emlékeznek a mesélőre.

Az egyik mese egy legkisebb fiúról szól, akinek a testvéreit elváltoztatták, s elindul útnak, hogy megmentsen egy királylányt. Azonban a mese nem "csupán" ennyiről szól, hanem arról, milyen belső erőforrásokat mozgósít a fiú, hogyan találja meg ezeket, s mi segíti őt a céljai elérésében, hogyan "menti meg saját magát". A mese végére, amikor a fiúk ezt átgondolják, megértik, hol tartanak ebben a folyamatban, s rájönnek, mire van szükségük, hogy megtalálják a saját belső erőforrásukat.

Ez a középső mese a háromból. A teljes folyamat a három mese által érthető meg: onnan indulnak a fiúk, hogy utálják azt, ahol ők vannak, akik, nem érzik magukat semmiben jónak. S a folyamat végére egymást és magukat megerősítik, elkezdik látni, hogy mi az ő céljuk.

SOILER OFF

Nagyon szeretem a meséket, s varázslatos, ahogy ezt a pszichológus, terapeuta munkájával összedolgozta Boldizsár Ildikó. 

Amennyiben szívesen olvasnál hasonló tartalmakat, kövess itt a www.lelkedrajta.blog.hu oldalon és a FB-n. Ha pedig szívesen dolgoznál egy élethelyzeteden, elakadtál, keress bizalommal.

Szólj hozzá

könyvajánló meseterápia Boldizsár Ildikó